شستن کلاه | روش‌های اصولی شستن انواع کلاه

شستن کلاه

شستن کلاه بدون از دست دادن شکل آن

کلاه از گذشته تا امروز یکی از اکسسوری‌ها و جزئیات پوشش است که در فصل‌های مختلف سال قابل استفاده می‌باشد. وقتی در مورد کلاه صحبت می‌شود، بیشتر افراد کلاه‌های کپ یا کلاه بافتنی زمستانی را تصور می‌کنند در حالیکه بیش از 100 نوع کلاه وجود دارد. هنگام خرید کلاه اغلب افراد به این موضوع فکر می کنند که اگر کلاه شان کثیف شد؛ چگونه باید آن را بشویند. مانند سایر وسایل احتمال کثیف شدن کلاه هم وجود دارد اما شستن کلاه به سادگی سایر وسایل نیست.

کلاه شوره زده

اگر شستن کلاه به درستی انجام نشود احتمال آسیب دیدن آن وجود دارد. در بعضی از انواع کلاه مانند کلاه کپ یا بیسبال و کلاه‌های آفتابی لبه‌پهن برای لبه‌های کلاه از مقوا استفاده می‌شود که اگر در شستن آن دقت نشود، در اثر رطوبت و خیس شدن شکل خود را از دست می‌دهند.

نکات مهمی که در شستن کلاه باید در نظر گرفت

نکات مختلفی وجود دارند که رعایت آن‌ها در شستن کلاه باعث حفظ شکل و کیفیت آن می‌شود. برخلاف سایر وسایل که اگر در حین شستن آسیب ببینند احتمال تعمیر آن‌ها وجود دارد، آسیب به کلاه معمولا قابل حل نیست بنابراین باید در شستن آن دقت زیادی کرد.

برای اینکه کلاه حین شستشو کمترین آسیب را ببیند بهتر است که در زمان خرید اصول شستشوی آن را از فروشنده پرسید و اگر فروشنده هم از این موضوع مطلع نباشد، قبل از انجام این کار در مورد شستن اصولی کلاه براساس مواردی که در زیر گفته شده، جستجو کرد.

نوع و جنس کلاه

اولین موردی که در زمان شستن کلاه باید به آن توجه کرد، نوع و جنس کلاه است. هر جنس پارچه‌ای که در کلاه استفاده شده باشد روش متفاوتی برای شستشو دارد. به عنوان مثال شستن کلاه‌هایی که از جنس بافت هستند کاملا متفاوت با کلاه‌های مخملی است یا شستن کلاه از نوع کپ یا کلاه بسیبال با شستن کلاه‌های از نوع حصیری متفاوت است و پیش از شستشو باید به آن توجه کرد.

بعضی از انواع کلاه فقط به صورت دستی قابل شستشو هستند اما بعضی از کلاه‌ها را می‌توان با استفاده از ماشین ‌لباسشویی شست و با شستشو به این صورت احتمال آسیب‌دیدگی آن‌ها کمتر است.

شستن کلاه رنگی

رنگ کلاه

رنگ کلاه نکته دیگری است که در زمان شستن آن باید در نظر گرفت. توجه به رنگ برای انتخاب ماده شوینده اهمیت دارد. مثلا کلاه‌های با رنگ سفید را فقط باید با مایع سفید‌کننده شست در غیراینصورت احتمال لکه شدن کلاه وجود دارد، یا در کلاه‌های تیره نباید از وایتکس یا سفید‌کننده‌های قوی استفاده کرد چون احتمال از دست رفتن رنگ کلاه در اثر شستشوی نامناسب وجود دارد.

روش شستن انواع مختلف کلاه

برخلاف تصور بیشتر مردم، کلاه هم کثیف می‌شود و حتی اگر کثیفی آن به صورت لک‌های بیرونی نشان داده نشود، به دلیل عرق کردن سر، گردو خاک و… آلوده شده و نیاز به شستشو دارد. برای اینکه کلاه همیشه زیبا و سالم به نظر برسد باید هرچند وقت یکبار آن را با دقت شست اما اگر شستن کلاه به صورت اصولی انجام نشود، احتمال خراب شدن آن وجود دارد.

برای اینکه کلاه حین شستشو هم سالم بماند تنها کافیست که با روش شستشوی کلاه براساس نوع آن آشنا بود و دقیقا مطابق با جنس و نوع کلاه برای شستن آن اقدام کرد. با اینکار شما کلاهی تمیز و سالم خواهید داشت.

کلاه بیسبالی

یکی از انواع محبوب کلاه‌ها که چندسالی است جز ترندهای محبوب نسل جوان نیز هست، کلاه بیسبالی یا کلاه کپ است. این کلاه دارای لبه‌ای است که معمولا از جنس مقواست و اگر بیش از حد مرطوب شود، شکل خود را از دست می‌دهد. برای شستن کلاه کپ نباید از ماشین‌ لباسشویی استفاده کرد. بهترین حالت شستشوی این نوع از کلاه‌ها قرار دادن در سطل آب گرم و اضافه کردن یک قاشق پودر لباسشویی به آن است.

شست و شو کلاه در ماشین لباس شویی

بعد از نیم ساعت خیس خوردن کلاه در آب و پودر باید آن را با آب سرد شست. روی سطح کلاه نباید هیچ مایع یا پودری باقی بماند چون بعد از خشک شدن لکه و سفیدی ایجاد می‌کند. بعد از شستن با آب سرد می‌توان با یک دستمال آب اضافی کلاه را گرفت و آن را در جایی گذاشت تا خشک شود.

کلاه آفتابی یا حصیری

کلاه آفتا‌ب‌گیر یا حصیری یکی دیگر از کلاه‌های محبوب فصل تابستان است که بیشتر با حصیر و کاه تولید می‌شود. این کلاه را نباید با آب زیاد شست چون خیس شدن کاه باعث باز شدن آن از هم و خراب شدن بافت کلاه می‌شود. کلاه‌های حصیری معمولا دارای روبان یا مهره هستند که اگر قابل جداسازی باشند، قبل از شستن کلاه باید آن‌ها را جدا کرد.

بعد از جدا کردن قطعات سایر قسمت‌های کلاه را می‌توان با استفاده از یک دستمال مرطوب و مقدار کمی مایع شوینده شست.

کلاه بافتنی

نوع دیگر کلاه‌ها که بیشتر در فصل زمستان استفاده می‌شود، کلاه بافتنی است. این نوع کلاه برخلاف مدل‌های قبلی در لباسشویی هم قابل شستن است، اما باز هم به نوع کاموایی که برای بافت کلاه استفاده شده بستگی دارد.

برای شستن کلاه بافت در ماشین لباسشویی بهتر است از آب سرد استفاده کرد تا بافت کلاه از بین نرفته و شل نشود. شستشوی کلاه بافتنی در کثیف‌ترین حالت نباید بیشتر از یک ساعت باشد و اگر کلاه با یکبار شستن تمیز نشد باید مجددا و بعد از خشک شدن کامل آن را در ماشین یا با دست شست.

کلاه نمدی

کلاه پشمی و نمدی

انواع دیگر کلاه‌هایی که در فصل پاییز و زمستان بسیار محبوب هستند، کلاه‌های پشمی و نمدی می‌باشند. این کلاه‌ها ممکن است به تنهایی با پارچه پشمی یا نمدی یا ترکیب با پارچه چرمی تولید شوند که در این صورت شستشوی آن‌ها نیاز به دقت بیشتری دارد.

برای شستن این کلاه‌ها بهترین راه خرید برس مخصوص تمیز کردن نمد است. در اولین مرحله باید کلاه را خیس کرد سپس مایع شستشوی مورد نظر را روی قسمت کثیف کلاه ریخت و با برس مخصوص به آرامی روی لکه کشید. قسمت‌های چرمی کلاه را هم باید با تمیز کننده مخصوص چرم یا دستمال مناسب که باعث خط افتادن کلاه نشود، تمیز کرد.

کلاه محبوب‌ترین اکسسوری این‌روزها

برخلاف گذشته که کلاه بیشتر در فصل زمستان و برای جلوگیری از سرما خوردن سر استفاده می‌شد، این‌روزها به یک اکسسوری محبوب برای جوانان تبدیل شده است. اگر به خوبی از کلاه مراقبت کرد، عمری طولانی خواهد داشت و برای مدت طولانی می‌توان از آن استفاده کرد. یکی از نکاتی که به نگهداری مناسب از کلاه کمک می‌کند، شستن اصولی آن باتوجه به نوع، بافت و رنگ کلاه است که در هر نوع، روشی مخصوص دارد.

تهیه و تنظیم : سایت کلاه بازی

مدیر سایت
ارسال دیدگاه